جديدترين مطالب مديريتي
آموزش جديدترين و بروزترين مطالب مديريتي

شايد وقت آن رسيده كه به اين خشم به عنوان يك عامل بازدارنده در محيط كار كه كارآيي شما را كاهش مي دهد توجه بيشتري كنيد و حداقل ريشه آن را بيابيد.

آيا هنوز از اينكه در محيط كار از تلاش هايتان قدرداني نشده است و ارتقاي رتبه نگرفته ايد عصباني هستيد؟ آيا عصبانيت شما به خاطر داشتن همكاراني است كه دائم با بدگويي ها و دخالت هاي خود دست به تخريب وجهه شما نزد كارفرمايتان مي زنند؟ شايد وقت آن رسيده كه به اين خشم به عنوان يك عامل بازدارنده در محيط كار كه كارايي شما را كاهش مي دهد توجه بيشتري كنيد و حداقل ريشه آن را بيابيد.

شواهد نشان مي دهد بسياري از ما در محيط كار نفرت و عصبانيت را در خود سركوب مي كنيم غافل از اينكه اين احساسات تأثير منفي خود را بر زندگي شخصي و حرفه اي ما مي گذارند. ريشه يابي اين احساس حداقل كاري است كه ما مي توانيم به عنوان گام اول براي رهايي از آن بر داريم .

نتايج يك تحقيق دانشگاهي نشان مي دهد از هر 4 كارمند، يك كارمند در محيط كار خود بنا بدلايل مختلف عصباني است و در بيشتر اوقات اين عصبانيت را كتمان مي كند. اين عصبانيت در آن حد نيست كه به كسي آسيب برساند اما تأثيرات منفي آن به صورت استرس ، افسردگي ، دلزدگي از كار، خستگي مفرط و حتي تحريك ديگران به خرابكاري و توطئه عليه ديگران در وجود فرد نمود مي يابد.

بنابر اين عصبانيت ناشي از كار يا محيط كار نه تنها براي سازمان ها خطر ناك است بلكه مي تواند سلامت افراد را با بيماريهايي نظير فشار خون بالا، سر درد و حتي ناراحتي هاي قلبي و عروقي به خطر اندازد. خشم يا عصبانيت را مي توان يك حس قوي نارضايتي يا تعارض تعريف كرد كه مجموعه اي از شرايط و فاكتور ها به آن دامن مي زنند.

عصبانيت به عنوان يك حس طبيعي در وجود بشر به ما هشدار مي دهد كه در روند اوضاع يا محيط پيرامونمان مشكلي وجود دارد كه نياز به رسيدگي و توجه دارد. خشم يا عصبانيت موقعي بروز مي كند كه افراد از انجام كاري كه مي خواهند منع شده يا مجبور به انجام كاري بر خلاف تمايل خود مي شوند ، برخي كارمندان ناراضي و عصباني در محيط كار ترجيح مي دهند بسوزند و بسازند تا اينكه با ابراز خشم خود وضعيت را ازآنچه هست بدتر كنند. به اعتقاد آنان از كوره در رفتن نه تنها مشكلي را حل نمي كند بلكه مي تواند خود مشكلي را بر مشكلات بيافزايد.

به عنوان مثال، باعث از دست دادن كارشان يا به هم خوردن روابطشان با ديگران شود به گفته روانشناسان عدم مهار خشم و عصبانيت فردي در محيط كار در دراز مدت فرد را به لحاظ روحي فرسوده مي كند و از بازده و كارايي او در فعاليت هاي گروهي مي كاهد.

آنها همه را با خودشان دشمن مي كنند و با اين كار بستر مناسبي براي از دست دادن نفوذ خود در ميان ديگران وحتي ابتلاء به انواع بيماريهاي جسمي نظير فشار خون بالا،سكته و ... را فراهم مي كنند.

از سوي ديگر سركوب كردن خشم عواقب بدتري به دنبال دارد با اين كار فرد انگيزه رقابت سالم در محيط كار را از دست مي دهد و به نيرويي منفعل تبديل مي شود.

راهكارهاي زير به شما كمك خواهد كرد تا بر خشم خود مسلط شويد يا آنرا به طرز صحيحي بروز دهيد.

واكنش خود را به بعد از رفع شدن عصبانيت موكول كنيد.

اگر عصباني هستيد با شمردن 1 تا 50 واكنش خود را در برابر شرايط موجود به پس از رفع شدن عصبانيتتان موكول كنيد. سرگرم كردن خود با افكار ديگران به شما كمك مي كند در آن لحظه برخورد مسلط شويد و با احساسات خود و نقيض خود كنار بياييد. وقتي بر خشم خود فائق آمديد به جاي سرزنش كردن خود، به خود تبريك بگوييد و با آرامش خاطر به حل مشكل بپردازيد. به خاطر داشته باشيد كه در حالت عصبانيت، مشكل بتوان طرف مقابل را متوجه درستي ديدگاه خود كرد بنا براين اثبات درستي عرف يا موضوع خود را به پس از رفع عصبانيت موكول كنيد.

نفس عميق بكشيد و از مسائل جزئي عصباني نشويد، اهميت ندهيد.

بسياري از مواقع با چشم پوشي از برخي مسائل يا رفتارها مي توان خود را از افتادن در دام عصبانيت نجات داد. به عنوان مثال اگر كسي در محيط كار با شما رفتار ناعادلانه اي داشت به جاي غصه خوردن و سركوب كردن خشمتان بسادگي از كنار آن بگذريد و به خاطر آن اعصاب خود را فرسوده نكنيد.

ديدگاههاي مختلف را مد نظر قرار دهيد.

گاهي يك مسئله يا مشكل از ابعاد مختلفي قابل بررسي است و يا ديدگاههاي مختلف مي توان به آن پرداخت در نتيجه تصميم گيري در باره درست يا غلط بودن آن كاري بيهوده است.متفاوت بودن ديدگاههاي طرف مقابل ما نبايد باعث شود فكر كنيم او اشتباه مي كند يا اينكه فقط حق با ماست.

 

منبع: عصر ايران

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: مديريت
[ ۵ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۰:۱۳ ] [ جواد ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

مرجع آموزش جديدترين و بروزترين مطالب مديريتي